روغن اتوماتیک تندر90

روغن تندر90 اتوماتیک . ساندرو اتوماتیک 2 لیتری


 
تندر90 اتوماتیک و ساندرو اتوماتیک، همگی موتور و گیربکس یکسانی دارند (موتور 1600 سی سی ، و گیربکس اتوماتیک ) و در بازار فعلی خودرو (تاریخ اتشار مقاله) ارزانترین گزینه ها برای علاقمندان به خودرو اتوماتیک هستند.
کمپانی های خودروساز، معمولا موتورهای قویتری را برای گیربکس اتوماتیک در نظر می گیرند، زیرا ضریب اتلاف انرژی در گیربکس اتوماتیک (خصوصا مدلهای قدیمتر گیربکس اتوماتیک) بیشتر از گیربکس دستی است.
دلیل مصرف سوخت بیشتر گیربکس اتوماتیک نسبت به گیربکس دستی را در ساختار گیربکس اتوماتیک باید جستجو کرد، با روشن شدن موتور، روغن گیربکس در مبدل گشتاور گیربکس به جریان در می آید، تا نیروی موتور را به گیربکس منتقل کند. بخشی از گشتاور موتور، به انرژی حرارتی روغن گیربکس تبدیل می شود که تاثیری در حرکت خودرو ندارد و به نوعی اتلاف انرژی محسوب می شود.
به همین دلیل میانگین مصرف سوخت تندر90 اتوماتیک 9.8، بیشتر از تندر 90 دستی 7.5  است در حالیکه هر دو خودرو موتور یکسانی دارند.. این مقدار برای جاده، که کمتر دنده تعویض می شود، کمتر است.
 
گیربکس اتوماتیک تندر90 و ساندرو اتوماتیک
گیربکس اتوماتیک تندر90 از نوع 5 دنده ای (4 دنده جلو و 1 دنده عقب) است. این گیربکس وظیفه تعویض بموقع دنده ها را در حین حرکت، از طریق جریان الکتریکی و هدایت مسیر جریان هیدرولیکی روغن انجام می دهد.
به بیان دیگر، عملکرد گیربکس تحت فرمان شیرهای برقی و با تعیین مسیر فشار روغن صورت می گیرد. شیرهای برقی و سایر قطعات گیربکس اتوماتیک، تحت فرمان کامپیوتر مرکزی گیربکس (ECU) کار می کنند.
گیربکس اتوماتیک تندر90 در حین کار گرمای زیادی تولید می کند. به همین دلیل مجهز به یک مبدل حرارتی است و آب رادیاتور اصلی موتور از این مبدل عبور کرده و دمای روغن گیربکس را پایین می آورد.
روغن گیربکس، زمان و کیلومتر تعویض روغن تندر اتوماتیک و ساندرو :
روغن گیربکس قابل استفاده در تندر 90 اتوماتیک و ساندرو اتوماتیک، روغن  AL4 است که در بسته بندی هایی مطابق شکل بالا عرضه می شوند:
 
گیربکس اتوماتیک تندروساندرو در مجموع ظرفیت 6 لیتر روغن گیربکس را دارد.
1- تخلیه روغن از طریق باز کردن پیچ تخلیه گیربکس
در این روش، پس از باز کردن 2 پیچ تخلیه (یکی گیربکس و دیگری پیچ گیج)، 3 لیتر روغن تخلیه می شود. با اضافه کردن روغن تازه (3 لیتر) به گیربکس اتوماتیک، روغن تازه و الباقی روغن کهنه قدیمی مخلوط می شوند، که هیچ گونه تاثیر مثبتی در عملکرد گیربکس اتفاق نمی افتد.
 
2- تخلیه روغن با روش ساکشن
در این روش با استفاده از موتور مکش، 6 لیتر روغن گیربکس تخلیه می شود.
پس از تعویض روغن (به همان مقدار که ساکشن شده) در مجموع کیفیت روغن گیربکس بسیار بهتر از گذشته خواهد شد و خودرو می تواند مسافت 30 تا 35 هزار کیلومتر را با آن طی کند. که باز هم بستگی به شرایط رانندگی دارد (در ترافیک سنگین شهر تا 25 هزار کیلومتر کاهش می بابد).
فروش در لوگان شاپ لینک خرید
هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...